Studia za granicą – Tak czy Nie?
- Małgorzata Fijałkowska
- 7 maj 2017
- 4 minut(y) czytania

Studia za granica to marzenie nie jednego młodego Polaka. Obecnie możliwości studiowania jest tak wiele, że przyszli studenci coraz chętniej wybierają uczelnie zagraniczne. Rodzice albo zachęcają do przeżycia niepowtarzalnej przygody albo próbują odwieść swoje dziecko od tak odważnej decyzji. Dlaczego jedni odradzają a inni zachęcają? Spójrzmy na tą decyzję z kilku stron.
Studia za granicą – dla odważnych
Studia za granicą są niewątpliwie dla osób odważnych, które są w stanie zmienić strach przed nieznanym w ekscytację i odwagę potrzebną do stawiania czoła pierwszym poważnym decyzjom życiowym. Podjęcie takiej decyzji wymaga nie tylko odwagi młodego człowieka ale również wsparcia ze strony rodziny, która powinna dzielnie kibicować i pomagać w załatwieniu wszelkich formalności z tym związanych. Wsparcie osób najbliższych jest ważne, mimo że rodziców wewnątrz targają wątpliwości i rozdarcie, iż najukochańszy syn lub córka wyjeżdża tysiące kilometrów od domu i od tej pory będą się głównie kontaktować za pomocą maila, telefonicznie lub przez skype. Odwaga przy podjęciu tej decyzji leży po stronie zarówno przyszłego studenta jak i jego rodziny.
Studia za granicą – dla odpowiedzialnych
Studia za granicą zdecydowanie są dla osób odpowiedzialnych, którzy samodzielnie potrafią zadbać o siebie i swoje sprawy finansowe. Dlaczego odpowiedzialność jest tak cenną cechą? Jesteśmy w pewnych kwestiach zdani na siebie, to od nas zależy czy zapłacimy rachunki za czynsz na czas, to my sami musimy zrobić pranie, zakupy i ugotować obiad. O ile nie będziemy dzielić mieszkania z osobą równie odpowiedzialną jak my, z którą będziemy wspólnie kontrolować wydatki i organizować czas zajęć, to nikt nam o naszych obowiązkach nie przypomni. W tym miejscu zapewne z sentymentem będziemy wspominać rodziców, którzy niejednokrotnie przypominali nam o naszych zadaniach i obowiązkach. Studia za granica uczą nas tych wszystkich obowiązków, co w perspektywie życiowego doświadczenia jest swoistą wartością dodaną.
Studia za granicą – niezapomniana lekcja życia i przygoda
Studia za granicą to oczywiście niezapomniana lekcja życia i przygoda, która z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Jedną z zalet to różnorodność kulturowa, która nas otacza i w której jesteśmy dosłownie zanurzeni. Dzięki temu mamy szansę sprawdzić się jak bardzo tolerancyjni jesteśmy dla odmiennych kultur i religii, na ile nasze przekonania są prawdziwe w rzeczywistości różnic kulturowych, która nas otacza na co dzień. Ponadto, znajomość języka kraju, w którym studiujemy również nie pozostaje bez znaczenia. Sytuacje na uczelni, w metrze, w pubie uczą nas nie tylko stricte języka i jego użycia ale może i przede wszystkim obycia kulturowego z wykorzystaniem języka obcego, czego trudno nauczyć się w realiach szkolnych.
Studia za granicą – poznajemy siebie
Studia za granicą uczą nas bardzo dużo o nas samych. Jestem zagorzałą fanką świadomego poznawania siebie dlatego też, uważam że studiowanie za granicą to ogromny materiał badawczy samoświadomości; to ludzie których spotykamy na swojej drodze i nasze reakcje i relacje, które będziemy nawiązywać z nimi. Studia za granicą to nie tylko nauka na uczelni, choć to oczywiście niezaprzeczalnie istota naszego wyjazdu ale studia za granicą to również nabywanie umiejętności społecznych w warunkach często zaskakujących, ze względu właśnie na kulturę kraju, w którym studiujemy.
Studia za granicą – od czego zacząć
Studia za granicą wydają się łatwo osiągalne, jednak, od czego zacząć? Po pierwsze, zacznij od wyboru kierunku i bądź zdecydowany dlaczego dany kierunek Cię interesuje. Nasze zainteresowania są o tyle ważne, gdyż będziemy musieli napisać tzw ‘personal statement’ (4000 znaków), w którym musimy zainteresować swoją osobą uczelnię, na którą aplikujemy i od tego zależy czy uniwersytet złoży nam swoją propozycję studiowania. Jeśli przekonaliśmy uczelnię do naszej osoby, wówczas otrzymamy tzw ‘Conditional offer’ czyli, warunkową propozycję przyjęcia; warunkowa, ponieważ warunkiem przyjęcia nas będzie wynik na egzaminie maturalnym, który otrzymamy na początku lipca. Jeśli wybieracie się do Wielkiej Brytanii należy zdać egzamin zewnętrzny IELTS Academic z wynikiem co najmniej 6.0 – 6.5. Jest to egzamin płatny, potwierdzający naszą znajomość języka angielskiego i ma ważność 2 lata. Oczywiście wynik egzaminu warunkuje przyjęcie na uczelnię, dlatego też ważne jest aby sprawdzić, jakie wymagania ma wybrana przez nas uczelnia. Po otrzymaniu wyników z egzaminu maturalnego musimy dostarczyć tłumaczenie przysięgłe tegoż dokumentu na uczelnię. Zainteresowani studiowaniem w Wielkiej Brytanii muszą założyć konto online w UCAS, jest to instytucja administrująca systemem składania wniosków na studia. Oczywiście to tylko skrót formalności ale wszystko jest możliwe więc do dzieła.
Studia za granicą – ile to kosztuje
Studia za granicą są płatne i bezpłatne, w zależności od kraju. Studia w Wielkiej Brytanii są płatne, więc aby uniknąć kosztów studiowania można ubiegać się o pożyczkę studencką wypełniając podanie na stronie www.studentloans.gov, jest to strona rządowa. Rocznie za studia w wielkiej Brytanii możemy zapłacić nawet 9000 £, dlatego istotne jest aby ubiegać się o pożyczkę studencką, którą dostają generalnie wszyscy. Jednak, kwota którą otrzymamy nie wystarczy nam na opłatę studiów, czynszu, koszty transportu i wyżywienie. Utrzymanie miesięczne tj. czynsz, koszty transportu, wyżywienie wynosi ok. 700£ miesięcznie, pod warunkiem że wynajmujemy mieszkanie wspólnie z innymi studentami i dzielimy pokój z innym studentem. Jeśli chcielibyśmy wynajmować pokój sami, to koszty odpowiednio wzrastają i trzeba liczyć się z kwotą ok. 1000£ miesięcznie. Większość studentów pracuje dodatkowo aby zarobić na utrzymanie a możliwości i ofert pracy dla studentów jest wiele.
Podsumowując, studia za granicą to lekcja życia i niezapomniane doświadczenie, dzięki któremu z pewnością będziemy konkurencyjni na rynku pracy, nabędziemy umiejętności płynnego posługiwania się językiem obcym oraz dogłębnie poznamy siebie i nauczymy się cennych umiejętności społecznych.
A czy ktoś z Was studiował za granicą? Co Wy sądzicie o wyborze takich studiów?
#studiazagranicą #wsparcierodziny #studiazagranicądlaodpowiedzialnych #lekcjażycia #przygoda #różnorodnośćkulturowa #znajomośćjęzyka #obyciekulturowe #poznajemysiebie #umiejętnościspołeczne #wybórkierunku #IELTSAcademic #egzaminzewnętrzny #iletokosztuje #kosztystudiowania #pożyczkastudencka #utrzymaniemiesięczne
Comments