top of page
Ostatnie posty
Wyróżnione posty

To 'selfie' or not to 'selfie'?

  • Małgorzata Fijałkowska
  • 31 sie 2019
  • 2 minut(y) czytania

Kto robi selfie od czasu do czasu? A może i częściej?

Mój pomysł na pierwsza lekcje po wakacjach związany jest właśnie ze zdjęciami w telefonie. Znajdą się zwolennicy i przeciwnicy korzystania z telefonów na zajęciach, ja należę do tych pierwszych.


Poziom: A1 – C1

Materiały – zdjęcia uczniów w telefonie

Cel: rozwijanie umiejętności mówienia na podstawie własnych zdjęć uczniów

Czas: 45 – 60 min


Przebieg lekcji: Ja zaczynam od siebie - pokazuje uczniom swoje własne selfie zrobione podczas wakacji, ważne żeby na zdjęciu było kilka osób, proszę aby uczniowie w parach/małych grupkach 3 osobowych przez 1-2 min spekulowali kto jest na zdjęciu, gdzie są te osoby, kiedy zostało zrobione, jakie emocje towarzyszą osobom przedstawionym na zdjęciu. Po upływie wyznaczonego czasu każda para/grupa przedstawia swoje opinie na temat zdjęcia. Ja nie zdradzam nic na tym etapie, nie przytakuję ani nie neguję. Następnie uczniowie zadają mi Yes/No questions aby dowiedzieć się czy ich spekulacje są prawdziwe.


Gdy już wszystkie pytania zostaną zadane i uczniowie dowiedzą się wszystkiego o zdjęciu, kolej na uczniów. Na tym etapie najlepiej wymieszać uczniów, tak aby pracowali z inna osoba niż przed chwilą. Uczniowie maja 1 min aby wyszukać w swoim telefonie zdjęcia z wakacji, którym chcą się podzielić i pokazać swoim kolegom/koleżankom. W momencie następuje dowolność, w zależności od poziomu grupy, od tego na czym chcemy się skoncentrować; uczniowie sami opowiadają o zdjęciu, natomiast w części feedback ja proszę aby uczeń opowiedział nie o swoim zdjęciu ale o zdjęciu kolegi/koleżanki (na początku proszę aby uważnie słuchali opisu zdjęcia).


Kolejna możliwość, to uczniowie zadają sobie wzajemnie pytania dotyczące zdjęcia, tu ćwiczymy zadawanie pytań w różnych czasach i z użyciem różnych konstrukcji, możemy sami trochę zasugerować uczniom przez zapisanie na tablicy kilku przykładów, które mogą sami uczniowie podać.


Jeśli dysponujemy dużą pracownią i uczniowie mogą się swobodnie poruszać, zachęcam do mingling, uczniowie rozmawiają na temat zdjęć z kilkoma uczniami, w tle możemy włączyć muzykę dla bardziej swobodnej atmosfery.

Takie zajęcia można poprowadzić zarówno w szkole państwowej jak i szkole językowej, typ szkoły nie ma znaczenia.


W części feedback, prosimy kilku uczniów, aby podzielili się ze wszystkimi opisem naj… najciekawszego, najśmieszniejszego zdjęcia lub najbardziej zaskakującego zdjęcia ich zdaniem.

Jeśli mamy więcej czasu możemy jako follow – up poprosić uczniów o przedyskutowanie kilku pytań nawiązujących do fotografii, np.:

Czy myślisz że selfie jest Sztuką?

Jakie jest najlepsze zdjęcie, które kiedykolwiek zrobiłeś?

Czy kiedykolwiek myślałeś o karierze / profesjonalnym robieniu zdjęć?

Czy kiedykolwiek myślałeś o byciu modelką/modelem? Jakie są zalety a jakie wady bycia profesjonalnym fotografem?

Czym różni się robienie zdjęć obecnie od tego jak robili zdjęcia nasi dziadkowie ok. 20 lat temu? itp.

Co myślicie o takim sposobie na pierwszą lekcje po wakacjach z grupą, z którą już się znacie naturalnie?

Comments


click & like
Wyszukaj wg tagów
Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Basic Square
M1
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page