TEFL czy CELTA – kwalifikacje do nauki języka angielskiego za granicą
- Małgorzata Fijałkowska
- 24 sie 2017
- 6 minut(y) czytania

Czy myśleliście o uczeniu języka angielskiego za granicą? Jeśli przeszło Wam to przez myśl, a szczerze zachęcam, to pierwszym krokiem jest zdobycie właściwych kwalifikacji. Niejednokrotnie słyszałam opinie wśród absolwentów filologii angielskiej ‘przecież ja mam dyplom magistra filologii angielskiej, więc mam już wystarczające kwalifikacje do nauczania języka angielskiego’. Ale czy masz odpowiednie kwalifikacje do nauczania języka angielskiego uczniów z krajów innych niż Polska? Czy jesteś pewny/pewna, że poradzisz sobie w środowisku uczniów o odmiennej kulturze i języku niż kultura Twojego kraju? Czy jesteś przekonany/przekonana, że studia przygotowały Cię do pracy z uczniami z różnych krajów?
Jest wiele pytań, które pojawiają się w głowie, a na które nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć w stu procentach TAK. Są tacy, którzy twierdzą, że studia w żaden sposób nie przygotowały ich do pracy nauczyciela, są tacy, którzy mięli trochę więcej szczęścia i zaprzeczają tej opinii. Ile osób, tyle opinii, a ja chciałabym zachęcić Was do poznania mojej opinii i mojego doświadczenia pracy za granicą w szkołach językowych.
Na początek rozszyfrujmy kilka akronimów, które pozwolą nam łatwiej poruszać się w sferze nauczania języka angielskiego.
ESL – oznacza, English as a Second Language, ten akronim jest często stosowany w krajach, w których język angielki jest językiem oficjalnym, natomiast ESL students, są to najczęściej uczniowie, których rodziny wyemigrowały do kraju angielskojęzycznego lub uczniowie z wymiany zagranicznej studiujący w kraju, w którym język angielski jest językiem oficjalnym.
EFL – oznacza, English as a Foreign Language, ten akronim najczęściej odnosi się do osób uczących się języka angielskiego w kraju, w którym język angielski nie jest językiem oficjalnym, np.: Polska, natomiast EFL students, są to uczniowie uczący się języka angielskiego głównie w szkole, w klasie a na co dzień posługują się swoim rodzimym językiem, np.: polskim
TEFL – jakie uprawnienia nam daje?
TEFL – Teaching English as a Foreign Language, jest to jeden z najpopularniejszych akronimów, który oznacza posiadanie kwalifikacji do nauczania języka angielskiego za granicą. Większość rodzimych użytkowników języka angielskiego, tj. native speakers, posiada dyplom TEFL, który uprawnia do nauczania języka angielskiego za granicą, czyli w krajach, w których językiem oficjalnym nie jest język angielski. TEFL, to nie jest instytucja, to jest jedynie nazwa dyplomu, który otrzymamy po ukończeniu kursu TEFL, a jest na rynku bardzo dużo szkół oferujących różnorodne warianty ukończenia tego kursu. Kurs TEFL można ukończyć w sposób tradycyjny, tj. uczęszczać na zajęcia i wykłady oraz odbyć kilkugodzinne praktyki. Jednak, jest wiele szkół, które oferują kurs TEFL w wersji online. Oczywiście dyplom, który otrzymujemy nie różni się niczym niezależnie, który sposób nauki wybierzemy. Teraz zapewne, pojawiają się u niektórych z Was wątpliwości „ale jak to kurs online skoro ktoś nigdy nie uczył i nie ma doświadczenia ani wiedzy jak uczyć itp.?” W mojej głowie też pojawia się zawsze dużo wątpliwości, ale jest taka możliwość i wg statystyk ok. 70% osób wybiera wersję online. To bardzo dużo ale w dobie learning online myślę, że jest to naturalny proces zmian, które zachodzą w edukacji szeroko pojętej.
Jak przebiega kurs TEFL online?
Będę teraz pisała, z doświadczenia nauczycieli, którzy taką formę kursu wybrali, i z którymi współpracowałam. Każdej osobie jest przypisany opiekun, który odpowiada na wszelkie nasze pytania i wątpliwości. Wszystkie materiały otrzymujemy drogą elektroniczną, tzn. artykuły do przeczytania i na ich podstawie wykonujemy zadania i piszemy prace kontrolne tzw. assignments raz w tygodniu, które są oceniane procentowo przez opiekuna. Podstawą do zaliczenia kursu jest otrzymanie co najmniej 70% ogółem ze wszystkich prac. Otrzymujemy również dostęp do nagrań video, na których przedstawiane są sposoby, metody nauczania wszystkich sprawności językowych, słownictwa i gramatyki. Filmy video przedstawiają najczęściej nie tylko same pomysły ale również nagrania z zajęć lekcyjnych, na których te sposoby były wykorzystane. Na koniec kursant jest zobowiązany do przeprowadzenia min. 6 lekcji. Tu pojawia się pytanie jak i gdzie takie lekcje należy przeprowadzić? Kursant jest zobowiązany sam znaleźć szkołę, ośrodek dla uchodźców, emigrantów, w którym może obserwować innych nauczycieli i sam przeprowadzić lekcje.
A jak to wygląda w praktyce?
W praktyce, bardzo rzadko osoba przeprowadzająca lekcję otrzymuje feedback, tj. informację zwrotną na temat przeprowadzonych zajęć, rzadko też ktokolwiek obserwuje nauczyciela prowadzącego zajęcia. Szokujące ale prawdziwe. Gdy ja sama prowadzę obserwację zajęć w szkole językowej, nauczyciele komentują, cytuję „Dziękuję za tak pomocny feedback, nikt nigdy to tej pory mnie nie obserwował”. Kurs TEFL online to 120 godzin i więcej nauki przez Internet, jeśli jakaś szkoła oferuje mniejszą ilość godzin, za odpowiednio mniejszą kwotę to należy się zastanowić nad wyborem, gdyż często wymogiem szkół językowych jest ukończenie kursu co najmniej 100 godzinnego. Koszt kursu TEFL online to ok. 1200 - 2000 dolarów.
CELTA – jakie uprawnienia nam daje?
CELTA – Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages lub Certificate in English Teaching to Adults
CELTA to certyfikat wydawany przez jeden z najbardziej znanych ośrodków University of Cambridge, organizację non-profit. CELTA to dyplom honorowany przez wszystkie szkoły językowe u nas w kraju, jak również za granicą, niekiedy posiadanie tego certyfikatu jest warunkiem otrzymania pracy w szkole językowej w Polsce. Podobnie jak TEFL kurs CELTA jest w ofercie wielu szkół językowych, jedną z nich jest International House (IH), której centra są w niemal każdym większym mieście w Europie. Ja swój kurs CELTA ukończyłam w IH w Dublinie i była to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć w swoim życiu oraz punkt zwrotny w karierze nauczyciela. Kurs CELTA można ukończyć w ciągu
4 tygodni i jest to wersja bardzo intensywna lub weekendowo i wówczas trwa ok. 3 miesięcy. Ja wybrałam kurs intensywny 4 tygodniowy w czasie wakacji w 2008 roku. Nadmienię, że ceny kursów kształtują się w granicach 5000zł w Polsce natomiast ja za swój zapłaciłam 1350€. Pisząc zapłaciłam, mam na myśli zapłaciła za mnie UE ponieważ otrzymałam grant na całą kwotę kursu i nie musiałam zapłacić ani złotówki, z czego jestem dumna do dziś!!!
Jak przebiegał sam kurs?
W grupie było ok. 20 osób, z czego 3 osoby non – natives tj. ja, moja bliska koleżanka oraz dziewczyna z Portugalii, pozostali uczestnicy kursu były to osoby z Irlandii w wieku od 20+ do 50+. Podzielono nas na dwie grupy i każdej grupie został przydzielony opiekun, który wspierał nas merytorycznie oraz oceniał przeprowadzone przez nas lekcje. Lekcje prowadziliśmy w tej samej szkole językowej w grupie dorosłych obcokrajowców w tym osób z Włoch, Hiszpanii, Rosji itp. Kurs jest bardzo intensywny i praktyczny, pracujemy na kilku modułach, z których każdy poświęcony jest różnej tematyce. Stopniowo wprowadza nas w tajniki planowania, prowadzenia zajęć, przewidywania błędów, które uczniowie mogą popełnić i trudności, które mogą napotkać oraz moje ulubione CCQs tj. Concept Checking Questions. Dla mnie samej najważniejszym atutem było prowadzenie zajęć w grupie wielonarodowościowej, z którą wówczas nie miałam żadnego doświadczenia. Oprócz uczestniczenia w zajęciach, na których sami obserwowaliśmy pracę naszych lektorów/opiekunów, wyciągaliśmy wnioski z zajęć, zagłębialiśmy się w ‘tajną’ wiedzę metodyki i dydaktyki każdy z uczestników musiał napisać 4 prace pisemne tzw. assignments, które były bardzo skrupulatnie sprawdzane przez naszych opiekunów.
Moje doświadczenia
Wartościowym doświadczeniem a jednocześnie umiejętnością, którą nabyłam w czasie kursu CELTA jest umiejętność konstruktywnego oceniania innych osób prowadzących zajęcia oraz dokonywania własnej oceny. Po każdych przeprowadzonych przez nas zajęciach otrzymywaliśmy bardzo szczegółowy feedback, zarówno od naszych kolegów jak i od naszego opiekuna, który był oceniany jako: below the standard, meet the standard lub above the standard. Na początku przychodziło mi z trudem ocenianie kogoś, bo obawiałam się, że zrobię komuś przykrość ale szybko nauczyłam się konstruowania i wyrażania swoich opinii. Pamiętam, że tam właśnie zaczęłam się zastanawiać, dlaczego w Polsce tak rzadko uczą w szkołach i na studiach umiejętności oceniania siebie i swoich postępów, zwracania uwagi na swoje mocne i słabe strony oraz umiejętne wyciąganie wniosków do dalszej pracy. Może to się wydawać dla niektórych z Was dziwne, ale ja w swojej karierze edukacji nie napotkałam nikogo, kto pokazałby mi jak to robić i że w ogóle dobrze jest mieć świadomość własnych mocnych i słabych stron. Dzięki temu kursowi nabyłam wiele cennych umiejętności, poznałam pewne techniki i metody prowadzenia zajęć, które pozwoliły mi podjąć pracę w szkołach językowych w Wielkiej Brytanii. Gdyby ktoś zapytał mnie, czy nadal pracuje ściśle według zasad, które tam poznałam? Oczywiście, że nie. Jednak wykorzystuję większość w swojej pracy nieświadomie ponieważ nabrałam dobrych nawyków.
Podsumowując, gdybym miała wybrać jeden z powyższych kursów, ani na chwile nie zawahałabym się przed ponownym wyborem kursu CELTA. Obydwa dyplomy uprawniają do pracy w charakterze lektora za granicą. Ogromną przewagą dyplomu CELTA jest fachowa i praktyczna wiedza i umiejętności, które nabywamy oraz informacja zwrotna dostarczana nam po przeprowadzonych zajęciach jak również peer observation, tj. obserwowanie jak inni nauczyciele prowadzą zajęcia i uczenie się na błędach innych osób, a jak często mamy okazję do peer observation? Kurs TEFL daje możliwość zdobycia wiedzy merytorycznej ale nie ma porównania w części praktycznej. Zaletą szkoły, która oferuje kurs TEFL, jest pomoc w znalezieniu pracy po ukończeniu kursu. Pracując jako Director of Studies (DoS) mam okazję do obserwowania zajęć nauczycieli, którzy ukończyli kurs CELTA i kurs TEFL, powiem szczerze, różnica w prowadzeniu zajęć jest diametralna. Oczywiście, to nie jest jedyny wyznacznik, gdyż znam dobrych lektorów z dyplomem TEFL.
A czy ktoś z Was zastanawia się nad wyborem jednego z powyższych kursów? A może jesteście już szczęśliwymi posiadaczami jednego z nich? Jakie są Wasze opinie i doświadczenia? Napiszcie w komentarzu.
#uczeniujęzykaangielskiegozagranicą #uczeniejęzykaangielskiegozagranicą #kwalifikacjedonaukijęzykaangielskiegozagrani #ESL #englishasasecondlanguage #EFL #EnglishasaForeignLanguage #dyplomTEFL #kursTEFL #TEFLonline #przebiegkursuTEFL #feedback #obserwowanielekcji #kosztkursuTEFL #CELTA #CertificateinEnglishTeachingtoAdults #InternationalHouse #cenykursówCELTA #intensywnykursCELTA #jakprzebiegakursCELTA #natives #prowadzeniezajęćwgrupiewielonarodowościowej #pracepisemne #assignments #konstruktywneocenianieinnych #meetthestandard #technikiimetodyprowadzeniazajęć #peerobservation
Comments